Vai šobrīd ir īstais brīdis nekustamā īpašuma iegādei?

Date
Preview

Arī šobrīd, kad publiskajā telpā parādās minējumi par iespējamu jaunas krīzes tuvošanos, cenu pieaugumu un to, kurā nekustamā īpašuma tirgus attīstības punktā esam, vērts palūkoties uz to – kāds ir šis brīdis un piedāvājums tiem, kuriem aktuāla sava mājokļa iegāde, un kas jāņem vērā, pieņemot lēmumu.

Darbojoties Baltijas nekustamā īpašuma tirgū jau no neatkarības atjaunošanas brīža, esam pārliecinājušies, ka gadījumā, ja īpašuma iegāde ir aktuāla un vienīgā stratēģija ir gaidīt zemākās cenas punktu, ir lielas izredzes to nekad nesagaidīt vai vienkārši palaist garām. Ja raugāmies uz nekustamā īpašuma cenām šobrīd, tad skaidrs, ka ir labs laiks pirkumam. Protams, ar nosacījumu, ja vien vajadzība ir izsvērta un balstīta šodienas iespējās. Nav jābūt īpašam ekspertam, lai redzētu, ka būvniecības cenas ir augušas daudz straujāk par dzīvokļu pārdošanas cenām. Tas nozīmē, ka jauno projektu pārdošanas izmaksas nākotnē tikai augs un arī būvēt savu namu šobrīd ir ievērojami neizdevīgāk kā iegādāties gatavu.

Būvēt savu namu šobrīd ir ievērojami neizdevīgāk kā iegādāties gatavu.

Arī runas par tuvojošos krīzi nekustamā īpašuma jomā ir pilnīgi nepamatotas – cenas ir zemas un darījumu skaits neliels. Ja vien situāciju, kurā esam šobrīd, nesaucam par krīzi absolūti zemās aktivitātes dēļ. Bet, ja ir runa par iespējamām burbuļa pazīmēm, – tādu nav. Tirgus joprojām ir drīzāk stagnējošā stāvoklī, un cenas pēc pēdējās krīzes ir augušas minimāli.

Ja aplūkojam ekskluzīvo segmentu – tam šobrīd ir ierobežots pircēju skaits, un cilvēki, kuri var atļauties īpašumu, vērtībai par kvadrātmetru pārsniedzot 3000 eiro, šobrīd īsteno šos pirkumus savām vajadzībām – pašu dzīvošanai, tāpēc prasības, izvēloties īpašumu, ir tiešām augstas. Turklāt situāciju šobrīd ietekmē arī likumdošana un banku AML procedūras, kas tiek ievērotas ar teju vai pārspīlētu piesardzību. Tas cilvēkos raisa neizpratni, īpaši ja godīgā un sūrā darba augļi tiek uzlūkoti ar aizdomām un ierobežojumiem rīkoties.

Lai gan Latvijas ekonomikas attīstību pēdējos gados nevar raksturot kā stagnējošu, attiecībā uz nekustamā īpašuma iegādi cilvēki joprojām ir izteikti piesardzīgi, bieži pietiekami neizvērtējot to, vai šis pirkums būs vērtība arī ilgtermiņā. Šo noskaņojumu pastiprina arī banku kreditēšanas politika, kas ietekmē gan kopējo tirgus aktivitāti, gan veicinājusi to, ka lielākā darījumu aktivitāte notiek tieši ekonomiskās klases segmentā, kurā cena par mājokļa kvadrātmetru ar pilnu apdari svārstās ap 1600 eiro. Protams, arī ekonomiskās klases piedāvājumā ir iespēja atrast labus variantus, kas var mainīt dzīves kvalitāti, tomēr vairumā gadījumu redzam, ka pilsētvidē šie projekti visbiežāk tiek attīstīti ārpus centra, tā veicinot cilvēku izplūšanu uz pilsētas perifēriju labāku dzīves apstākļu meklējumos. Interesanti, bet attīstītajās valstīs šobrīd vērojama tieši pretēja tendence – izdzīvojuši sapni par suburbiju (dzīvi piepilsētā vai pilsētas perifērijā), cilvēki tiecas atpakaļ uz pilsētas centru.

Patiesība, ko būtu vērts ņemt vērā ikvienam pircējam, - īpašuma vērtību nākotnē primāri noteiks atrašanās vieta. Jauns un svaigs mājoklis ir tikai puse no veiksmes un tā, cik labi jutīsimies, tajā dzīvojot. Kopējo apmierinātību ilgtermiņā pavisam noteikti ietekmē arī tādas šķietami mazās ikdienas lietas kā tas - cik tuvu ir skola bērniem, cik sasniedzams ir pārtikas veikals, cik daudz laika pavadīsim ceļā uz darbu, vai maršrutā bieži ir sastrēgumi, kāda būs vide, kur varēsim iziet ārā vakaros pēc darba dienas vai brīvdienās. Bieži vien šiem jautājumiem tiek pievērsts pārāk maz uzmanības.

Kvalitatīviem mājokļiem centrā ilgtermiņā vērtība, visdrīzāk, nemainīsies, tā tikai augs. Attīstot jaunus dzīvojamos kvartālus pilsētas centrā, pievēršam lielu uzmanību tam, lai šo projektu nākotnes iedzīvotājiem būtu iespēja novērtēt visas urbānās dzīves priekšrocības ne tikai savā mājoklī, bet arī ārpus tā. Tāda vienkārša lieta kā zaļu, klusu un drošu atpūtas zonu iekārtošana visām paaudzēm (padomājot gan par bērnu laukumiem, gan izkustēšanās iespējām senioriem), auto stāvvietu novirzīšana pazemē, kā arī vērība pret kvartāla attīstību kopumā, tā veicinot visas iedzīvotāju komūnas attīstību, būtiski ietekmē īpašuma vērtību un iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Situācijā, kad cenas nekustamā īpašuma projektiem neatkarīgi no segmenta tikai augs, svarīgi pieņemt gudru lēmumu. Tā, lai nākotnē mājoklis būtu vērtība, nevis nolietots un apgrūtinošs aktīvs. Tāpēc, domājot par sava mājokļa iegādi, nesvarīgu nianšu nav.

Avots: www.db.lv

Foto: www.pixabay.com

Sagatavoja: Rinalds Sīlis

Visas ziņas Nākamā ziņa